Jak wyczyścić wpis w BIK

Jeśli masz skrzynkę mailową i regularnie ją przeglądasz, na pewno nieraz otrzymałeś informację o tym, że możesz skorzystać z możliwości czyszczenia w bazie BIK. Jeszce parę lat temu takie maile były niczym innym jak zwykłym oszustwem i nie miały nic wspólnego z prawdziwymi zabiegami polegającymi na wyczyszczeniu naszej historii kredytowej. Był to swego rodzaju poradnik jak uzyskać raport z BIK, co kosztowało kilkaset złotych. Było to zwykłe naciąganie, bo obecnie każdy Polak raz na kilka miesięcy taki raport może uzyskać za darmo.

Na czym polega czyszczenie w BIK?

Przede wszystkim podkreślmy, że czyszczenie nie odbywa się w samym BIK, ale bankach, w których mieliśmy zaciągnięte kredyty i problemy z ich regularną spłatą. Zajmują się tym kancelarie prawne, które mają swoje kontakty z bankami. Czyszczenie takie polega więc na usuwaniu przez kredytodawcę z historii kredytowej klienta danych widocznych dla innych banków lub przesuwaniu ich do części neutralnej. Prawnicy takich kancelarii negocjują z bankami, które bardzo często popełniają szereg pomyłek przy ochronie danych osobowych klienta. W obawie o pozwy od klientów kancelarii usuwają oni ich historię kredytową.

Koszt usługi usunięcia z bazy BIKu

Koszt takiej usługi waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a zależne to jest od stopnia komplikacji historii kredytowej czy terminu, na którym zależy klientowi. Warto mieć jednak na uwadze to, że do takiego procederu może dojść tylko wtedy, kiedy całość kredytu jest przez klienta spłacona. W innym razie banki nawet nie zasiądą do rozmów.