Biuro Informacji Kredytowej

Wielu z nas Biuro Informacji Kredytowej kojarzy się tylko i wyłącznie negatywnie i można to zrozumieć, bo umieszczenie naszego nazwiska na liście BIK-u oznacza, że o kredycie lub zakupie ratalnym możemy zwyczajnie zapomnieć. Przynajmniej tak się nam wydaje, ale czy aby na pewno taka jest prawda o jednej z najbardziej znienawidzonych instytucji w Polsce? Jak się okazuje, prawda jest nieco bardziej skomplikowana.

Jak działa BIK?

Biuro Informacji Kredytowej powstało z myślą o gromadzeniu i archiwizacji wszystkich udzielanych w systemie bankowym pożyczek i kredytów. Informacje do tej instytucji przekazują wszystkie banki i SKOK-i, niezależnie od tego, jaka jest wysokość kredytu i czy jest on spłacany zgodnie z harmonogramem. Jest to w związku z tym instytucja, która ma ułatwiać firmom oferującym takie pożyczki zdobywanie informacji o danym kliencie.

W BIK gromadzone są dane dotyczące:

  • kredytów wszelkiego typu, w tym kredytów hipotecznych,
  • zakupów ratalnych,
  • limitów w kontach bankowych,
  • kart kredytowych.

Szybszy kredyt z BIK

W związku z tym, że banki co miesiąc są zobowiązane przekazywać informację do BIK o pożyczce klienta i jego spłacie lub też jej braku mieć to może także wydźwięk pozytywny. I tak, jeśli nasza historia kredytowa jest pozytywna i nie mieliśmy żadnych problemów z regularną spłatą swoich zobowiązań, możemy liczyć na szybsze rozpatrzenie naszego wniosku przy kolejnej pożyczce. Jak w związku z tym widzimy, BIK w zaciąganiu kredytów nie tylko nam przeszkadza, skutecznie to uniemożliwiając, ale również może nam w tym pomóc.

Pożyczki bez BIK

Na pocieszenie dodamy, iż na rynku jest wiele pożyczkobiorców, którzy nie sprawdzają klienta w BIK. Takie firmy pożyczkowe można znaleźć na pozyczkolot.pl – pożyczki bez BIK. Należy jednak pamietać, żeby za wszelką cenę dążyć do wypisania się z rejestru, ponieważ będzie to bardzo utrudniało życie finansowe.